top of page

Motivasyon Mektubu Nasıl Olmalı?
Başvurduğunuz projeden reddedilmek herkesin yaşayabileceği bir durum olsa da  üzücü ve motivasyon düşürücü olabilir. Önemli olan başarılı olmak için sürekli denemek gerektiğinin unutulmamasıdır. Nerede eksik veya yanlış yaptığınızı anladığınız bir deneyim olarak düşündüğünüzde sonraki başvurularınız için öğrenme fırsatı olduğunu göreceksiniz. Bu süreçte motivasyon mektubunun önemi de daha iyi anlaşılmaktadır.


Motivasyon Mektubunda Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

1-Proje Hedefleri ve Amaçlarına Uyum: Projenin hedef ve amaçlarını göz önünde bulundurarak hangi yönlerden uygun olduğunuzu, neden katılmak istediğinizi ve nasıl katkı sağlayabileceğinizi açıklayın. Özgeçmişinizle tutarlı bilgileri yazmaya özen gösterin. Katıldığınız etkinlikler, sertifikalar, kurslar gibi somut örneklerle desteklemeniz daha inandırıcı olur. Katılımcılarda aranan belirli niteliklere veya deneyimlere sahip olmamanız reddedilme nedenlerinden biri olabilir.

2-Kişisel Motivasyonunuzu Açıklama: Projeye katılma nedenlerinizi ve kişisel hedeflerinizi gereksiz ayrıntılara girmeden net bir şekilde ifade edin. Erasmus+ deneyiminin size nasıl bir fayda sağlayacağını belirtin. Çok uzun, karışık cümleler kullanmamaya dikkat edin. Pozitif, istekli bir dil kullanarak olumlu bir izlenim bırakın. Yazım hatalarına ve anlam bozukluklarına dikkat edin.

3-Kültürel ve Dil Yeteneklerinizi Belirtme: Erasmus+ projeleri farklı kültürler arası etkileşimi teşvik eder. Bu nedenle, farklı kültürlere açık olduğunuzu belirtin. Projelerde genelde dil şartı aranmasa da iletişim kurabilecek seviyede İngilizce bilmeniz etkinliklere daha aktif katılmanızı sağlar.

Unutulmaması gereken en önemli nokta bu projeler tatil değildir. Motivasyon mektubunuzda sadece proje ülkesini gezmek, görmek istediğinizden bahsetmeniz tatile gidiyormuş hissi uyandırabilir. Projelere, etkinliklere katılma motivasyonu yüksek, hevesli katılımcılar seçildiğinden bunlar başvurunuzun reddedilme nedeni olabilir.


Reddedilmek her zaman kişisel başarısızlık anlamına gelmez. Her reddedilme, sizi istediğiniz hedefe bir adım daha yaklaştırır çünkü deneyimlerinizden öğrenir ve kendinizi geliştirirsiniz. Bu yazıdaki ipuçlarına dikkat ederek, Erasmus+ projeleri için etkileyici bir motivasyon mektubu hazırlayabilir ve başvurunuzu güçlendirebilirsiniz.


Bu yazıdan faydalanarak hazırladığınız motivasyon mektubunuz ile sosyal medya hesaplarımızdan ve web sitemizden paylaştığımız projelerimize başvurmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın!

 

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page