top of page

Sık Sorulan Sorular

Türkiye'den resmi ortağı olduğumuz ve başvurmayı düşündüğünüz proje ile ilgili herhangi bir sorunuz var ise lütfen önce aşağıda ki SSS'ı inceliyiniz. Eğer cevabını bulamadıysanız bizler ile iletişime geçebilirsiniz. 

- [ ] Mezun oldum halen başvurabilir miyim?        

Erasmus+ Youth Exchange/Training Cours’a başvurularda öğrenci olma şartı yoktur.

- [ ] Katılım formu haricinde doldurmamız gereken bir şey var mı ?

Başvuru açıklamasında ek herhangi bir form talebi edilmemişse bunun haricinde herhangi bir form doldurmanıza gerek yoktur.


- [ ] Cv Europass mi olmalı ?                                

   Cv’nin Europass olma zorunluluğu yoktur.


- [ ] Aynı anda iki projeye başvuru yapabilir miyiz ?

Aynı anda birden fazla projeye başvurabilirsiniz. Bu durum seçilmenizi engelleyen bir durum değildir.


- [ ] Sonuçları nasıl öğrenebiliriz ?                                        

Proje sonuçları instagram sayfamızın hikaye bölümünde paylaşılıp profilde sabitlenmektedir.


- [ ] Projeler deadline tarihinden itibaren tahmini kaç gün içerisinde açıklanır?                                           Bu durum birçok nedene göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; proje başvuru sayısı, bordo/yeşil pasaport durumu/ proje faaliyet tarihleri.


- [ ] Projelerde Yeşil veya Bordo pasaport öncelikleri neye göre oluyor ?                                                   Sizlerin başvurduğu her bir proje, proje çağrısından yaklaşık 7-10 ay öncesinden anlaşması yapılarak Avrupa Birliğinin yetkili komisyonlarına başvurusu yapılır. Bu başvuru esnasında bütçe giderlerine vize masrafları eklenmiş ise projeye bordo pasaportlu katılımcılar için de çağrısına çıkılır. Cosmos Youth’un ortak olarak başvurusunun yapıldığı neredeyse tüm projelerde bu konuda ısrarlı bir şekilde bu bütçenin eklenmesini karşı kurumlara teklif ediyoruz. Ancak bu bütçenin eklenmesi konusunda son karar karşı kurum dediğimiz sizlerin projesine gitmek için başvurduğu koordinatör kurum söz sahibidir. Cosmos Youth projeye katılımcı seçme ve gönderme konularında Türkiye’de ki resmi ortaktır.


- [ ] Katılımcı ücreti isteniyor mu ?                    

  Katılımcı ücreti istenmesi projeden projeye değişiklik göstermektedir. 

 


- [ ] Nasıl başvurabilirim ?

Cosmos Youth tarafından paylaşılan Katılımcı seçim çağrısını gördüğünüz metinlerde ve fotoğraflarda başvuru formunu nerede bulacağınız yazmaktadır.


- [ ] Can international students also apply for these projects?

Yes for sure, if they study or have residency in Turkiye.


- [ ] Projelere katılmak için dil seviyemiz nasıl olmalı ?

Bu durum projeden projeye değişmektedir. Ancak Cosmos Youth kendi insiyatif alarak projelere yabancı dil bilmeyen katılımcıların da dahil edilmesini sağlamaktadır.


- [ ] Son başvuru saati ne zaman ?                    

  Projelerde son başvuru saati, son başvuru tarihini kapsayan günde 23:59 da sona ermektedir.


- [ ] Türk vatandaşıyım fakat farklı bir ülkede ikamet ediyorum. Erasmus+ projelerinize başvurup seçilmem durumunda katılımcı olmamda herhangi bir sorun var mı ?    

 Türkiye’den katılımcılar için çıktığımız çağrılarda, katılımcıların seyahat başlangıç ve bitiş yerleri yine Türkiye sınırları içerisinde olmaktadır. Eğer farklı bir ülkeden başvuran katılımcı bu durumu kabul ediyorsa başvurabilir. Ya da ikamet ettiği ülkede ki gönderici kuruma başvuru yapıp yaşadığı şehirden projeye dahil edilebilir.


- [ ] Proje ile ilgili infopack var mı ?                      

Infopack Projeden projeye değişmektedir. Birçok projede koordinatör kurum infopacklerin sadece seçilen katılımcılar ile paylaşmasını ister. Bunun sebebi infopackte kişisiel verilere yer verilmesidir.


- [ ] Proje seçimlerinde daha önce yurtdışına hiç çıkmamış kişilere öncelik vermeniz mümkün mü ? Elbette, çağrısına çıktığımız projelerin %90 ında daha önce hiç yurtdışına çıkmamış kişilere yer verdik. Aynı zamanda yurtdışına çıkan arkadaşlara da yer vermekteyiz. Bu durum projenin seçilecek katılımcı sayısının en az yarısını oluşturmaktadır.


- [ ] Şu an pasaportum yok projeye yine de başvurabilir miyim ?                                              

Evet başvurabilirsin. Ancak projeye seçilmen durumunda proje tarihine kadar vizen/pasaportunun yetişmeyeceği komisyon tarafından öngörülürse katılımcı olma durumun düşebilir.


- [ ] Katılımcı olabilmek için yaş sınırı nedir ?          

Youth Excahnge(Gençlik Değişimi) projelerinde 18-30 gidilecek projede takım liderleri 18 yaş üzeri olup üst yaş sınırı bulunmamaktadır.


- [ ] Merhaba motivasyon kısmında birkaç cümle ile açıklamak yeterli midir?                                 Tamamen bir motivasyon mektubu mu yazmak gerekiyor?

Motivasyon mektubunuzun uzun ve detaylı olmasından ziyade açık ve ney olması daha önemlidir. ChatGbt ile hazırlanan tüm motivasyon mektupları proje katılımcı başvurunuzu geçersiz kılmaktadır.


- [ ] Motivasyon mektubunu ya da formu hangi dilde doldurmamız gerekiyor?                                Motivasyon mektubu ya da formu kendinizi rahat ettiğiniz dilde Türkçe/İngilizce doldurabilirsiniz.


- [ ] Ulaşım için sağlanacak bütçe ne kadar ? 
Ulaşım için sağlanacak miktar projenin yapılacağı mekan ile CosmosYouth’un resmi adresi olan İzmir arasında ki mesafeye göre belirlenir. Bu hesaplamayı Eu Distance Calculation’dan hesaplayıp, Erasmus plus 2023 başvuru rehberinde denk gelen Euro karşılığı ile öğrenebilirsiniz. Ya da mail olarak bizle iletişem geçip sorabilirsiniz.

bottom of page