top of page

3 Adımda Erasmus + Gençlik Değişimi Projeleri Part-2Merhaba arkadaşlar bugün 3 adımda Erasmus+ Gençlik Değişimi projelerinin 2. bölümü olan Proje süreci hakkında konuşacağız. Proje süreciniz aslında projeye kabul aldığınız andan itibaren başlıyor. Proje sürecinizin içeriğini birkaç bölüme bölebiliriz; Bilgi Paketinin incelenmesi, Vize süreci, Yolculuğun planlanması, Kültür gecesi görev dağılımı, ön araştırmaların yapılması.


Bilgi Paketinin İncelenmesi:

Projelerin bilgi paketlerinde projenin gerçekleştirileceği şehir ve o şehire en yakın havalimanları aynı zamanda şehirdeki konaklama hakkında bilgiler ve konaklanacak yere nasıl ulaşacağınız detaylı bir biçimde bulunur. Aynı zamanda projenin ortağı olan ülkeleri görebilir ve yolculuğunuz sonunda size geri ödenecek yolculuk üst tutarına bilgi paketinden ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda vize alacaksanız vize bütçesine de bilgi paketinden ulaşabilirsiniz.


Vize Süreci:

Vize bütçesi bulunan projelerde eğer bordo pasaportlu iseniz vize başvurusunu proje öncesinde kendi cebinizden ödeyip sonrasında faturalandırıp ev sahibi kuruluşa teslim ettiğinizde sizlere geri ödemesi yapılacaktır. Aynı zamanda ev sahibi kuruluştan Davet Mektubu istemeyi unutmayınız Davet mektubu vize sürecinizi kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.


Yolculuğun Planlanması :

Yolculuk üst sınırı gönderici derneğinizin bulunduğu şehirden ev sahibi kuruluşun bulunduğu şehir arasındaki km ile hesaplanır. Bu madde gönderici kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir ancak biz Cosmos Gençlik Derneği olarak Göndericisi olduğumuz projelerde siz ve diğer katılımcılarla iletişime geçip ortak bir whatsapp grubu kuruyoruz proje öncesinde yolculuğunuzu sağlıklı ve risksiz bir şekilde planlıyor sizlere seyahat bütçenizi aşmamaya gayret göstererek seyahat seçenekleri sunuyoruz.


2023 Erasmus+ yolculuk geri ödeme üst limitleri aşağıdaki gibidir:

10-99 km katılımcı başına 20

100-499 km katılımcı başına 180€

500-1999 km katılımcı başına 275€

2000-2999 km katılımcı başına 360€

3000-3999 km katılımcı başına 530€

4000-7999 km katılımcı başına 820€

8000 km ve daha fazlası için katılımcı başına 1100€

Kültür Gecesi Görev Dağılımı:

Her Gençlik Değişimi projesinin olmazsa olmazı Kültür Geceleri. Kültür geceleri genel hatlarıyla ülkenize özgü yiyecek, içecekleri tanıttığınız kültürel danslarınızı beraber oynadığınız ülkeniz hakkında ufak sunumlar yapıp Kahoot tarzındaki oyunlar ile katılımcıları bir nebze de olsa kızıştırdığınız gecelerdir. Proje için yola çıkmadan önce ülkenizden temin etmeniz gereken yiyecek ve içecekler yolculuk öncesinde planlanıp adil bir şekilde dağılımı yapılarak temin edilir.


Ön Araştırmaların Yapılması:

Ön araştırmalar her projede olmamaklar birlikte projeden projeye değişiklik gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse dijitalleşme hakkında yapılacak olan bir gençlik değişimi projesi öncesinde biz katılımcılardan kendi ülkelerimizdeki dijitalleşme örneklerini derleyip proje öncesinde bir ön araştırma yapmamız istenmişti.


Bugün genel hatlarıyla Proje sürecine değinmeye çalıştım aklınıza takılan ve sormak istediğiniz sorular için bizlere @cosmosyouth instagram adresimizden aynı zamanda websitemizde sağ altta bulunan soru kutucuğundan ulaşabilirsiniz.


10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page