top of page

Costa Amalfitana

Merhaba Arkadaşlar Cosmos’un bir üyesi olan ben Selda! Bugün sizlere yakın zamanda gerçekleştirdiğim bir İtalya seyahatinden bahsetmek istiyorum. Amalfi Sahili! 

Palermo’da parçası olduğum Erasmus gönüllülük projesinde aylık 2 günlük izinlerimi kullanarak bir tatile çıkmaya karar verdim. Amalfi ve Napoli bölgesini çok uzun zamandır ziyaret etmek istediğimden hemen biletleri aldım!


Amalfi sahili demişken aslında burası bir bölge olarak geçiyor. İtalyanlar bu bölgeye “Costa Amalfitana” diyorlar. Napoli’ye oldukça yakın olduğundan yolculuğa oradan başlamak ve yolda Pompei’yi de ziyaret etmek oldukça mantıklı bir seçim olabilir. 


Tam olarak seyahat planımız 5 gün için Napoli, Pompei, Amalfi, Positano ve Sorrento ve Capri’ydi. Biz kalacak yer seçimini Pompei’den kullandık. Napoli ve Pompei oldukça uygun kalacak yer fırsatları sunuyor ve ulaşım kolay.
Napoli oldukça büyük metropol bir şehir. Çokça göçmen var ve şehir bize biraz İstanbul karışıklığını anımsattı fakat Porto tarafları bir o kadar güzel. Castel Nuovo isminde çok büyük, prenses kalesine benzettiğim güzel bir kale var ve Milano’da benzerini görebileceğiniz büyük bir galeri var. Napoli’nin kendine özel şivesi ve Napolitana isminde pizzası var. Bu pizzayı çok beğendik. Margarita pizzanın peyniri alınmış ve bol sarımsak eklenmiş hali. Ayrıca kahvaltıda buraya özgü bir yiyecek olan Sfogliatella yiyebilirsiniz. 
İkinci gün Positano’ya gittik. Biz başka seçenekleri bilmediğimizden Google Maps'te önerilen Salerno’dan vapurla gittik ve döndük. Bu seçenek çok güzel, Amalfi Sahili'ni vapurdan izleme şansı buluyorsunuz ama biraz pahalı denebilir. Daha uygun olarak otobüs kullanabilirsiniz. Otobüsün ismi Sita ve otobüs Sorrento’dan kalkıyor. Çok harcama yapmak istemezseniz öğle yemeğinizi ve suyunuzu yanınıza alıp

gidebilirsiniz.


Sonraki gün ben hasta olduğum için planlarımız sekteye uğradı. Capri’ye gidecektik ama gidemedik. Bunun yerine size burada hasta olursanız ne yapabileceğinizin önerisini sunmak isterim. Napoli’de “Ospedale del Mare” hastanesinin acil servisi oldukça yardımcı oldu ve bizden hiçbir ücret almadı. Ben hayatımda böyle bir hizmet almamıştım, çok şaşırdık. 


Diğer gün Pompei’ye gittik ve Pompei Arkeolojik Müzesi'ne ücretsiz girdik. İtalya’da her ayın ilk Pazar günü devlete ait müzeler ücretsiz oluyor! Siz de isterseniz bu fırsattan yararlanabilirsiniz. Müze girişi normal günlerde kişi başı 20 euro.


Sonrasında ise dünkü planımızın bozulmasını telafi etmek için Sorrento’da çok güzel bir koy keşfettik ve oraya gittik. İsmi Bagni Regina Giovanna. Otobüsle ulaşabilirsiniz. Sorrento’ya Pompei’den trenle gidiyorsunuz ve EAV otobüslerine biniyorsunuz, koy hemen tren istasyonunun arkasında.Ertesi gün Amalfi’ye seyahat ettik, bu sefer Sorrento’dan otobüse binerek gitmeyi tercih ettik. Ama bizim önerimiz bir kez de olsa vapura binmeniz çünkü manzara çok güzel. Otobüs sizi tutuyorsa bu seçeneği tamamen elemenizi tavsiye ederiz. Burası Positano’ya göre daha büyük ve halka açık sahili ise daha geniş. Burada limon içinde limon sorbe yiyebilirsiniz. Oldukça popüler ve sıcakta çok iyi gidiyor.


Biz Amalfi sahilini çok beğendik. Muhteşem manzaralar yakalayabilirsiniz. Kalabalıktan kaçınmak için yaz başlarında veya sonunda gelmenizi tavsiye ederiz. İyi maceralar dileriz!!

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page