top of page

Romanya'da ESC DeneyimiMerhaba


Ben Zeynep. 2022 yılında Timisoara, Romanya’daki bir gençlik merkezinde 1.5 ay gönüllülük yaptım!


Ben ESC (European Solidarity Corps)-Avrupa Dayanışma Programı programına katıldım. Başvurumu European Youth Portal isimli resmi web sitesinden online olarak yaptım.

Katılmak istediğim proje için bir motivasyon yazısı yazdım.Sonrasında ev sahibi kurum ile online bir İngilizce mülakat yaptık.Öncesinde biraz gergin olsam da çok keyifli geçmişti.Gençlik çalışmalarında yer aldığımdan bahsetmiştim.Projeye neden katılmak istiyorum,neler yapabilirim,hangi özelliklerimle projeye katkı sağlayabilirim gibi konularda konuştuk.Birkaç gün içinde de kabul mailimi aldım.


“Youth Centers UP” projemiz, uluslararası ve ulusal gönüllülerin Timisoara ve Lugoj halkının dayanışma faaliyetlerine katılımını sağlamayı hedefliyordu.Projenin temel amacı, gençliğin gücü konusunda farkındalığı artırmak;kültürel ve eğitimsel etkinlikler düzenleyerek topluluğu geliştirmekti.


Bu sürede etkinliklerin planlanması, uygulanması ve tanıtılmasında görev aldım. Farklı ülkelerden kişilerle tanıştım.Yaptığımız kültür geceleri sayesinde farklı kültürleri öğrendim. Haftalık raporlara ve yaygınlaştırma faaliyetlerine katkıda bulundum.Takım çalışmalarında yer almak;iletişim becerilerimi geliştirmemi, yeni bir ortama hızlı uyum sağlamamı ve daha planlı çalışmamı sağladı. İngilizce konuştukça hem kendimi geliştirdim hem de aktivitelere daha etkin katıldım.


İstanbul’dan Bükreş aktarmalı uçak seyahati ile Timisoara’ya ulaştım. Proje süresince diğer gönüllülerle birlikte 4 kişilik bir odada kaldım. Kaldığımız yurt şehir merkezine yürüme mesafesindeki öğrenci kompleksinde yer alıyordu. Bir öğrenci yurduydu ve katta ortak kullandığımız mutfak,buzdolabı ve çamaşır makineleri vardı.Tuvalet ve banyolar ortaktı. Gönüllülük yaptığımız gençlik merkezine de 10 dakikaydı.Yurdumuza çok yakın kafe,restoran ve 7/24 açık marketlerin olması büyük bir avantajdı.

Ben 2022 Temmuz-Ağustos dönemi için günlük 5 euro yemek masrafı,3 euro da cep harçlığı için günlük 8 euro almıştım.Genelde yemeklerimi mutfakta yapıyordum.Hafta sonları boş günlerimde de arkadaşlarımla Romanya’yı geziyordum.


Gitmeden önce nasıl olacak,yapabilecek miyim,acaba gitmesem mi düşündüğüm zamanlar oldu. Ancak gitmeyip pişman olmaktansa yaşayarak öğrenmek istedim.Konfor alanımdan çıkıp farklı bir ülkeye gitmenin zorlayıcı olacağını düşünüyordum ancak her şey çok güzel gelişti.Geriye dönüp baktığımda çok güzel arkadaşlıklar,gülümseten anılar,eğlenceli etkinlikler ve daha cesur,daha özgüvenli bir ben görüyorum.


Siz de farklı kültürleri yaşayarak öğrenmek istiyorsanız ESC harika bir fırsat. Hemen başvurmaya başlayın ve bu süreçlerden geçmiş gönüllülerin hazırladığı blog yazıları için Cosmos Gençlik Derneği’ni takip etmeyi unutmayın!

13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page