top of page

Türkiye'de Pasaport Türleri ve GücüBugün ülkemizdeki pasaport türleri ve dünya çapındaki güçlerini ele alacağız. Ülkemizdeki pasaport türlerini sıralayacak olursak:

1- Bordo Pasaport (Umumi Pasaport)

2- Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)

3- Gri Pasaport (Görev Pasaportu / Hizmet Pasaportu)

4- Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport)

şeklinde sıralayabiliriz. Ülkemizdeki her bireyin kullanabileceği umumi pasaportumuz 2023 yılı itibari ile 117 ülkeye vizesiz erişim sağlayarak "Guide Passport Ranking Index" sıralamasına göre dünya çapında 47. sıradadır.


1-Bordo Pasaport (Umumi Pasaport):

Umumi pasaport olarak da isimlendirilebilen bordo pasaport, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının başvuru yaparak alabileceği bir pasaport türüdür. Seyahat sınırlaması en çok olan pasaport türüdür. İçişleri Bakanlığı veya bakanlığın yetki verdiği kurumlar ve konsolosluklar tarafından verilir. Bordo pasaportun süresi en az 6 ay olmakla birlikte en fazla 10 yıldır. Öğrenciler sadece defter bedeli ödeyerek bordo pasaporta sahip olabilirler. 2024 yılı itibari ile güncel defter bedeli 793 türk lirasıdır.


2-Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport):

Hususi pasaport olarak isimlendirilebilen yeşil pasaport ise devlet dairelerinde resmi olarak çalışan kadrolu personellere ve ailelerine verilir. Yeşil pasaporta sahip olan kişilerin en büyük avantajı, birçok Avrupa ülkesine vizesiz erişim imkanı sağlamasıdır. TBMM eski başkanlarına ve üyelerine, kadrolu memur ve kamu görevlilerine, büyükşehirlerdeki il ve ilçe başkanlarına, devlet sporcularına, emekli eski belediye başkanlarına yeşil pasaport verilir.


3-Gri Pasaport (Görev Pasaportu / Hizmet Pasaportu):

Hizmet pasaportu olarak isimlendirilen gri pasaport grubu, bir kurumu temsil etmek amacıyla yurt dışına çıkan görevlilere verilen pasaport türüdür. Birçok ülkeye vizesiz giriş fırsatı sunan gri pasaport kişiye özeldir. Dolayısıyla gri pasaport sahiplerinin aileleri bu pasaport grubundan faydalanamaz. Gri pasaport seyahat amacıyla kullanılamaz, yalnızca görev amaçlı kullanılabilir.


4- Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport):

Diplomatik pasaport olarak da isimlendirilebilen siyah pasaport, devlet büyüklerine verilen bir pasaport türüdür. Ülkemizin en güçlü pasaport türüdür.

Siyah pasaport, diğer türlerden farklı olarak İçişleri Bakanlığı tarafından değil Dışişleri Bakanlığı tarafından şahıslara verilir. Görev bitimine kadar geçerliliğini sürdüren bu pasaport türü ile devlet görevlileri görev süreleri boyunca birçok ülkeye vizesiz girip çıkabilir.


Pasaport çıkarmak istiyorsanız konu hakkındaki en doğru bilgiye devlet kanallarından olan NVİ(Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü)'nün sayfalarından ulaşabilirsiniz.


Bugünkü konumuz pasaportlardı genel hatlarıyla pasaportların çeşitlerinden ve farklarından bahsettik. Halihazırda pasaportunuz varsa veya pasaport çıkarmaya karar verdiyseniz Cosmos'un projeleri sizi bekliyor hiç zaman kaybetmeden projelere başvur farklı ülkeler ve farklı kültürleri deneyimleme şansını yakala. Cosmos size mutlu günler diler...15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page